Odszkodowanie za przymusową przeprowadzkę...
Okoliczność wyprowadzki
Jeśli wynajmujesz lub mieszkasz w mieszkaniu lokatorskim, socjalnym bądź komunalnym, może zdarzyć się, że właściciel mieszkania wyda Ci nakaz przymusowej przeprowadzki do innego mieszkania. Podczas takiej zmiany muszą jednak być spełnione określone warunki oraz prawa. Na pewno nie możesz zostać na przysłowiowym lodzie, oraz musisz otrzymać zaoferowane drugie mieszkanie do przeniesienia się.
Ustawa prawna
Zgodnie z Kodeksem Cywilnym i ustawą z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego artykuł 21a, prawny właściciel mieszkania musi przenieść lokatorów, którzy zajmują lokal większy niż 50m2 na osobę lub 25m2 na każdą kolejną osobę w gospodarstwie.
Dodatkowo Gmina musi zagwarantować taki sam lub nawet lepszy standard jaki obowiązywał w aktualnym mieszkaniu. Wszelkie koszty takiej przeprowadzki muszą być pokryte przez właściciela, czyli gminę. Oprócz tego gmina musi zaprezentować pisemną umowę najmu innego mieszkania.
Podstawa prawna:
Art. 21a. W przypadku przekroczenia normy powierzchni użytkowej lokalu, o której mowa w art. 21 ust. 4a, inne jednostki samorządu terytorialnego mogą wypowiedzieć umowę najmu z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, pod warunkiem jednoczesnego przedstawienia pisemnej oferty zawarcia umowy najmu innego lokalu, spełniającego wymagania co najmniej takie same, jakie powinien spełniać lokal zamienny. Koszty przeprowadzki do zaoferowanego lokalu pokrywa właściciel.
4a. W przypadku gdy powierzchnia lokalu przekracza w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego:
1) 50 m2 – dla jednej osoby,
2) 25 m2 – dla każdej kolejnej osoby
Źródło: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001234/U/D20181234Lj.pdf
Odszkodowanie
Jeśli jakiekolwiek z postanowień ustawowych zostanie złamane, wtedy najemca może starać się o odszkodowanie za nielegalną lub niepoprawną przeprowadzoną przymusową przeprowadzkę.
W takim postępowaniu można skorzystać z pomocy adwokata lub prawnika, który się w takich tematach specjalizuje. Nie tylko koszty będą przez tak doświadczonego w tej dziedzinie prawnika mniejsze, ale również sprawa będzie szybciej się posuwała znając już ramy prawne takich spraw.
Rozpoczęcie sprawy prawnej może znacząco opóźnić samą przeprowadzkę lub ją nawet odwołać.
Zadośćuczynienie
Możliwe benefity w wygraniu spraw z przymusowymi przeprowadzkami z gminami, zależą przede wszystkim od sytuacji osoby zamieszkałej w lokum. Mogą one uwzględniać takie rzeczy jak:
1. Odszkodowanie pieniężne za pogorszenie stanu zdrowia.
2. Cofnięcie przeprowadzki.
3. Zmianę mieszkania na większe.
Dodatkowe informacje: https://www.gazetaprawna.pl/tygodnik-dgp/artykuly/8087724,zmiana-ustaw-wspierajacych-mieszkalnictwo-zasady-najmu-mieszkania-gminne.html
Dodaj komentarz